Atrakcje Torunia

Toruń to zabytki klasy światowej, urokliwe zakątki, przepiękne widoki, czarujące kawiarnie i restauracje, liczne skwery i tereny zielone. Toruń to jednak także przeróżne placówki kulturalne i naukowe, muzea, miejsca, oferujące rożne pokazy i zajęcia warsztatowe, manufaktury.

Atrakcje Torunia, mają zdanie uczynić Państwa pobytu w Toruniu jeszcze ciekawszym, a my chętnie pomożemy Wam w rezerwacji wstępów oraz doborze tych miejsc, które będą dla Was jak najbardziej interesujące!  Zapraszamy do przyjrzenia się poniżej kilku z nich 🙂

 

TORUŃSKA PIERNIKARNIA MISTRZA BOGUMIŁA

Atrakcje Torunia
Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła – własnoręczny wypiek pierników historycznych

 

Mistrz Bogumił to twórca najsłynniejszego toruńskiego piernika – legendarnej Katarzynki. Toruńska Piernikarnia stara się zatem kontynuować najlepsze tradycje toruńskiego piernikarstwa, oferując swym gościom warsztaty piernikarskie prowadzone przez doświadczonych piernikarzy-animatorów. Zajęcia prowadzone są ze spokojem w urokliwych wnętrzach, przy blasku świec i muzyce z epoki. W trakcie warsztatów każdy własnoręcznie przygotowuje sobie najsłynniejszą i najbardziej pożądaną pamiątkę z Torunia – piernik dekoracyjny, tzw. gościniec. Wszystko to przy użyciu prawdziwego ciasta piernikowego i drewnianych, ręcznie rzeźbionych form wzorowanych na formach sprzed wieków. Nietuzinkowy sposób zdobywania wiedzy i znakomita zabawa w każdym wieku!
Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła organizuje również Biesiady Piernikowe i Piernikowe Urodzinki.

 

PLANETARIUM

Czyli tak naprawdę – Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń”. To obowiązkowy punkt pobytu w Toruniu i jedna z najpopularniejszych atrakcji naszego miasta. Trudno się temu dziwić w Grodzie Kopernika 😉 Planetarium zaprasza na zapadające w pamięć seanse popularnonaukowe przygotowane z myślą o różnych typach widzów. Do tego w Centrum można podziwiać dwie interaktywne wystawy – Geodium i najnowszą Baza Mars#17.

 

 

Dom Mikołaja Kopernika
Dom Mikołaja Kopernika

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Najważniejsza kamienica Torunia, dom rodzinny najsłynniejszej toruńskiej rodziny kupieckiej i najwybitniejszego astronoma z ziem polskich – słowem budynek który po prostu trzeba zobaczyć. Dom Kopernika to z jednej strony przepiękny przykład gotyckiej, bogatej architektury mieszczańskiej, z drugiej nowoczesne, interaktywne muzeum, pełne ciekawostek i interesujących rozwiązań wystawienniczych. Mieszcząca się w dwóch kamienicach ekspozycja wzbogacona jest o możliwość obejrzenia filmów w technice 4D poświęconych osobie Mikołaja Kopernika, wiedzy na temat Wszechświata i historii jego badań.

 

 

Walizki podróżnika w Muzeum Podróżników (www.wikipedia.pl)

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW im. Tonego Halika

W niemal bezpośrednim sąsiedztwie Planetarium znajduje się jedna z najciekawszych placówek muzealnych naszego miasta – Muzeum Podróżników im. Tonego Halika. Tony Halik urdził się w Toruniu. Po śmierci tego wybitnego podróżnika i dziennikarza Elżbieta Dzikowska postanowiła przekazać jego zbiory do muzeum w jego rodzinnym mieście. Tak trafiły one do Muzeum Okręgowego w Toruniu i stały się zalążkiem powstania kolejnego oddziału muzeum, czyli właśnie Muzeum Podróżników. Można tu podziwiać dzięki temu barwną ekspozycję, na którą składa się kilkaset obiektów, a wśród nich m.in. egzotyczne nakrycia głowy, suweniry, ceramika, broń, a nawet… kolekcja hotelowych kluczy. Ekspozycja wspomina również innych zasłużonych polskich podróżników i odkrywców. Całość mieści się w dwóch pięknie odrestaurowanych kamienicach.

 

Krzywa Wieża w Toruniu

KRZYWA WIEŻA

Żywe muzeum w Krzywej Wieży przeniesie gości do świata dawnego Torunia. Rezydująca tu grupa rekonstruktorów proponuje aktywne zwiedzanie budynku-symbolu Torunia wraz interaktywną ekspozycją w stylu living-history, tzw. żywy skansen. Na każdym piętrze budynku czeka średniowieczny rzemieślnik przybliżający tajemnice Krzywej Wieży oraz specyfikę swojego rzemiosła – np. tworzenia kolczug, sukien czy butów. Elementy odzienia goście mogą przymierzać.

 

Toruńska Panorama Nadwiślańska

REJS PO WIŚLE

Kolejna bardzo lubiana atrakcja. Płyniecie Państwo statkiem po Wiśle, z głośników słychać głos lektora streszczający historię Torunia, a Wy podziwiacie wspaniałą toruńską Panoramę Nadwiślańską. Relaks i przyjemność, a jednocześnie nietuzinkowy sposób zdobywania wiedzy w jednym 🙂 Rejsy odbywają się w sezonie wiosenno-letnim.

 

 

 

Muzeum Etnograficzne – jedna z chałup wczesną wiosną

MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Pisząc w temacie „atrakcje Torunia” nie można nie wspomnieć naszego „etnografa”! To wspaniała, bogata w zbiory placówka, trochę zbyt rzadko odwiedzana przez turystów 🙂 Jedyne Muzeum Etnograficzne posiadające skansen w samym centrum miasta – muzeum znajduje się na obrzeżach Starówki.  Można tu podziwiać pochodzące z XVIII i XIX wieku 19 obiektów architektury ludowej z Kaszub, Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kociewia, Borów Tucholskich i ziemi dobrzyńskiej, a wśród nich m.in. chałupy, remizę strażacką, barkę czy wiatrak. Ogromnym uznaniem cieszy się też wystawa stała, którą można podziwiać w budynku głównym muzeum – „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Wystawa jest bogata, ciekawa, obfitująca w oryginalne multimedia, interesujące eksponaty i pomysłowe rozwiązania.

 

 

 

Zamek Dybów (fotografia z www.wikipedia.pl)

GILDIA PRZYGÓD – Zamek Dybów w Toruniu

Nowa oferta na mapie turystycznych atrakcji Torunia przygotowana przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. W propozycji jest rejs przez Wisłę (z Bulwaru Filadelfijskiego przy Starówce na drugą stronę, do zamku Dybów) replikami dawnych łodzi. Na zamku na gości czekać będzie rycerz-przewodnik i wiele ciekawych niespodzianek, nawiązujących do epok średniowiecza i renesansu. Następnie goście wracają łodziami do centrum Torunia.

 

 

 

Mydło i pachnidło

MYDŁO I PACHNIDŁO – Kamienica Alchemika

Ekipa z Centrum Chemii w Małej Skali zaprasza na warsztaty mydlarskie i świeczkarskie. Uczestnicy pierwszych zajęć własnoręcznie wykonują barwne, pięknie ozdobione i pachnące mydełko. Uczestnicy drugich – kolorową świeczkę typu tea-light. Poziom i tematyka zajęć zawsze dopasowane są do wieku uczestników.

 

 

Powrót do strony głównej