Zabytki Torunia

ign: center;”>Torunia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To tu 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat Mikołaj Kopernik, to tu wypieka się najsłynniejsze polskie pierniki, to tu znajduje się zachwycająca gotycka architektura, którą szczęśliwie oszczędziły zawieruchy wojenne. Zabytki Torunia zostały docenione szczególnie w 1995 roku, kiedy to Toruński Zespół Staromiejski wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oto kilka słów na temat najważniejszych zabytków naszego pięknego miasta.

 

Zabytki Torunia Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski

Wśród najważniejszych zabytków Torunia wymienić trzeba na pierwszy miejscu Rynek Staromiejski wraz z Ratuszem Staromiejskim – serce miasta. Jest to jedno z największych tego typu założeń na świecie. Czteroskrzydłowy Ratusz z wewnętrznym wspaniałym dziedzińcem i wysmukłą wieżą zegarową zdecydowanie zachwyca swoją architekturą obfitującą w przeróżne ceglane detale. Choć był przebudowywany zachował wiele ze swego gotyckiego charakteru i układu, kiedy stanowił główne centrum targowe miasta, a kolejne skrzydła zajmowały m.in. ławy garncarzy, sukienników, ławy mięsne i chlebowe, w tym piernikarskie.

Obecnie Ratusz stanowi siedzibę Muzeum Okręgowego w Toruniu i zaprasza do zwiedzania ciekawych wystaw poświęconych m.in. Mikołajkowi Kopernikowi, sztuce gotyckiej, rzemiośle dawnego Torunia!

 

Pomnik Kopernika Toruń

 

 

 

Drugim najważniejszym zabytkiem Torunia jest katedra, czyli kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Toruńska katedra
Wspaniała toruńska katedra

 Wspaniała gotycka budowla, rozległa i nieco przysadzista, zdecydowanie dominuje w przestrzeni ulicy Żeglarskiej, tuż obok Rynku. Kościół był farą Starego Miasta Torunia, czyli kościołem parafialnym dla mieszkańców tej części miasta. Ponieważ większość z nich stanowili bogaci kupcy i mieszczanie wpłynęło to na ufundowanie przez nich wspaniałych elementów wyposażenia świątyni. W ostatnich latach katedra przeszła gruntowną renowację i jest jeszcze bardziej zachwycająca. Ciekawostką jest, że plac wokół katedry i przyległy kwartał zabudowy to najstarszy fragment Torunia!

 

Dom Mikołaja Kopernika
Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika

Rodzina, którą tworzyli Barbara i Mikołaj senior Kopernikowie posiadała w Toruniu dwie kamienice – jedną zlokalizowaną przy Rynku Staromiejskim (dziś w tym miejscu, w secesyjnej zabudowie mieści się Dom Towarowy PDT) oraz drugą przy ówczesnej ul. Św. Anny, dziś ulicy Mikołaja Kopernika. Badacze od lat spierają się o to, gdzie dokładnie mógł przyjść na świat ich młodszy, dziś znany na całym świecie, syn. Prawdopodobnie nigdy już tego dokładnie nie ustalimy 🙂 Niemniej, nie można poznając zabytki Torunia nie zobaczyć kamienicy Dom Kopernika – wspaniałej gotyckiej kamienicy kupieckiej, przykładu typowego dla Pomorza typu dom-skład z charakterystyczną wysoką sienią. Pięknie odrestaurowany budynek stanowi obecnie siedzibę muzeum Dom Mikołaja Kopernika z interaktywną wystawą.

 

Krzywa Wieża

 

Zamek Krzyżacki w Toruniu
Zamek Krzyżacki w Toruniu z lotu ptaka

Czasem zabytki Torunia to okazałe budowle, czasem romantyczne ruiny – jak w kolejnym przypadku. Zamek Krzyżacki w Toruniu, bo o nim mowa to najstarsza krzyżacka warownia na Ziemi Chełmińskiej, jedyna która powstała na planie podkowy. Zamek nie jest dużym założeniem, pozostaje też w większości w formie trwałej ruiny. Miejsce to ma jednak wiele uroku i ciekawych zakamarków a powstała w ostatnich latach ekspozycja daje wyobrażenie na temat realiów życia w tym miejscu. Warto też zwrócić uwagę na najlepiej zachowany element założenia, czyli wieżę ustępową, tzw. gdanisko o pięknej, gotyckiej formie. Krzyżacy to ojcowie założyciele Torunia, zatem wizyta w ich dawnej siedzibie w tym mieście jest po prostu koniecznością 🙂 Ponadto, zwłaszcza latem Zamek jest miejscem i przestrzenią dla wielu imprez kulturalnych.

 

zabytki ToruniaToruń to także średniowieczne mury obronne, których wstęga otacza miasto od strony Wisły, do tego pięknie odrestaurowane baszty i bramy – Klasztorna, Żeglarska i Mostowa. To również gotyckie, barokowe i secesyjne kamienice sukcesywnie odnawiane w ostatnich latach, mieszące m.in. rozmaite jednostki kulturalne, lokale gastronomiczne, sklepy, apartamenty i hostele. Zabytki Torunia to wreszcie ulice – m.in. Piekary, Różana, Rabiańska, Żeglarska, Łazienna, Franciszkańska, Szewska, Szczytna, Jęczemienna, Ślusarska, Sukiennicza, Szpitalna i Piernikarska, za których nazwami kryją się wielowiekowe dzieje miasta, dzieje jego mieszkańców – rzemieślników i kupców. Każdy niemal zakątek Zespołu Staromiejskiego ma jakąś ciekawostkę, legendę czy historyczny „smaczek” do opowiedzenia. Wystarczy ruszyć na zwiedzanie 🙂

Powrót do strony głównej